Muzeum Michała Kajki

Lato w Ogródku 2024 | SezON kulturalny

Startuje kolejny sezon kulturalny w Muzeum Michała Kajki w Ogródku – oddziale Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

8 czerwca 2024 r. (sobota) | g. 16:00 | Wstęp wolny

Spektakl słowno-muzyczny „Zatopić się w leśnej ciszy” | Poezja literatów z Warmii i Mazur

To wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny, który zabiera widzów w podróż po najpiękniejszych zakątkach polskiej poezji, poświęconej tematyce lasów i drzew. W oparciu o dzieła najbardziej znanych poetów, również związanych z Warmią i Mazurami, jak Wojciech Kass, Konstanty Ildefons Gałczyński, Michał Kajka i wielu innych, spektakl tworzy magiczną atmosferę, w której słowa poezji łączą się z melodią natury.

21 czerwca 2024 r. (piątek) | g. 20:00 | Bilet: 20,00 zł

Spektakl teatralny „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” | Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Spektakl oparty na reportażu Beaty Szady „Wieczny początek. Warmia i Mazury”
Olsztyński Teatr Jaracza nigdy nie ukrywał swych bliskich związków ze swoją Małą Ojczyzną. Teraz w naszym repertuarze pojawiło się przedstawienie wprost odnoszące się do tożsamości Warmiaków i Mazurów, ich skomplikowanej historii i ciągle niełatwej współczesności. Marta Miłoszewska, rodowita Olsztynianka, powróciła do swojego kraju lat dziecinnych, sięgając do rodzinnych korzeni, by przenieść na scenę wysoko ocenianą reporterską książkę Beaty Szady „Wieczny początek. Warmia i Mazury”. Miłoszewska powraca także do Teatru Jaracza, gdzie przed laty pracowała, realizując spektakle „Bliżej”, „Kajko i Kokosz” oraz „Utracona cześć Katarzyny Blum”. Reżyserka z książki Szady wzięła pełne czułości spojrzenie na społeczność Warmii i Mazur, jednak dalekie od cukierkowej laurki. Za autorką śledzi postawy bohaterów, ich walkę, by w nowym świecie i nieznanych warunkach znaleźć dla siebie miejsce. Bywało przecież i tak, że nowi mieszkańcy wprowadzali się do domów, gdzie w talerzach parowała jeszcze gorąca zupa, przygotowana przez wysiedlanych.
Dla Miłoszewskiej praca nad spektaklem „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” miała na wskroś osobisty wymiar. Historią regionu zajmował się dziadek artystki, Władysław Ogrodziński a Beata Szady przy pisaniu swej książki korzystała z dorobku jej ojca Wojciecha. W dodatku sama Marta Miłoszewska, z pierwszego wykształcenia dziennikarka, pisała swego czasu o powrocie polskości na Warmię i Mazury.
Kluczem do olsztyńskiego przedstawienia jest podtytuł – ballada o miłości. Znajdują się w nim sceny dramatyczne, coś z epiki, jak i najczystszy ładunek liryczny. O to, by wybrzmiał właściwie zadbała autorka muzyki Mary Rumi.
adaptacja i reżyseria: Marta Miłoszewska
scenografia: Paulina Czernek
kostiumy: Anna Puchalska
muzyka: Mary Rumi
konsultacje ruchowe: Marysia Bijak
reżyseria świateł: Jerzy Świtoń
inspicjentka/suflerka: Paulina Roszkowska
Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.

28 czerwca 2024 r. (piątek) | g. 17:30 | Wstęp wolny

Spektakl dla dzieci „Bardzo Dziki Zachód” | Teatr Bajaderka

Teatr Bajaderka – to interaktywny teatr objazdowy dla dzieci, który narodził się z wielkiej pasji i apetytu na sztukę, na życie, na spotkanie z widzem i słuchaczem.
Na dalekim pustkowiu, gdzie słońce spotyka się z suchym piaskiem, toczy się westernowe życie. Sielski spokój mieszkańców przerywają tajemnicze wydarzenia na pobliskiej kolei… Szeryf Kondor – Ostre Pióro musi rozwikłać niecodzienną zagadkę zuchwałych kradzieży kur hodowlanych z pobliskich pociągów. Za poszukiwanym wystawiono List Gończy i pokaźną nagrodę! W pogoń za złodziejaszkiem wyrusza miejscowa kolorowa dusza – Skunksik Lola, która grając na swoich instrumentach, marzy o prawdziwej, westernowej przygodzie! Przez niecodzienny zbieg okoliczności, zostaje mianowana nowym szeryfem w Western City, więc natychmiast rozpoczyna poszukiwania. Nie będzie przy tym osamotniona… Po jej czarnych piętach drepcze Chytra Lisica, która dołączy do zaciętej walki o nagrodę i której prawdziwe intencje pozostają dla wszystkich… tajemnicą. Jaką ma z tego korzyść? Kim jest poszukiwany? I co się dzieje z kradzionymi zwierzętami? Wyścig się rozpoczyna, więc… do boju kowboju!

12 lipca 2024 r. (piątek) | g. 17:30 | Wstęp wolny

Spektakl dla dzieci „W Miejskiej Dżungli” | Teatr Katarynka

Teatr Katarynka to muzyczny teatr objazdowy dla dzieci, autorskie spektakle, zawodowi aktorzy i spełnianie marzeń. Założony w 2013 roku przez Jakuba Czachora, współpracuje z zawodowymi i bardzo zdolnymi aktorami, muzykami i plastykami.
Spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. Podkreśla kwestie bezpieczeństwa dzieci. Poznamy numer alarmowy 112, zobaczymy akcje strażaka, Pan Policjant wraz z Wiolettą z Wydziału Ruchu Drogowego, nauczy nas jak przechodzić przez ulice. Na przykładzie nierozważnej Łucji i zabawnego kierowcy – Gienia, zobaczymy do czego może dojść na ulicy przez nieuwagę. Wszystko oczywiście w kabaretowo-musicalowej formie.

13 lipca 2024 r. (sobota) | g. 18:00 | Bilet: 20,00 zł

„Piosenki i wiersze naszych Mistrzów” | Koncert zespołu Światło Świec

W programie piosenki do tekstów m.in. K. I. Gałczyńskiego, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Kassa. Duet jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa…Czy to jest Kochanie? w Elblągu. Zespół „Światło świec” tworzą:
Wojciech Straszyński – aktor, reżyser, muzyk, pieśniarz, dziennikarz telewizyjny i radiowy, jednocześnie także lider lubianego nie tylko w Praniu zespołu Dobre Wrażenie. Współtworzył Festiwal „Pisz i Śpiewaj Poezję”, jest założycielem i reżyserem Teatru Piosenki Augustowskich Placówek Kultury oraz reżyserem Teatru 30 Minut Ełckiego Centrum Kultury
Grzegorz Bogdan – muzyk, aranżer, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciel PSM I i II stopnia w Suwałkach. W latach 2007 – 2011 kurator działań muzycznych Narodowej Instytucji Kultury – Dom Pracy Twórczej w Wigrach. Twórca Zespołów Kameralnych: Musica Antiqua, The Eight Singing, Nota Bene. Dyrygent Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Musica”. Dyrektor artystyczny Międzynarodowych Recitali Chóralnych „Hora Cantavi”, „Salve Regina”, Międzynarodowych Spotkań Gospel&Jazz, Wigierskich Ogrodów Sztuki, Mali Maleńkiemu” (Warszawa – Ursus). Muzyk i aranżer formacji „Malina Kowalewski Band”.

20 lipca 2024 r. (sobota) | g. 16:00 | Wstęp wolny

Spektakl dla dzieci „Jak Czesiek i Wiesiek oddali księżyc” | Teatr Delikates

„Jak Czesiek i Wiesiek oddali księżyc” to kolejna część przygód Wieśka i Cześka. Ta urocza para bohaterów, rozwiązuje rożne trudne zadania, podczas których uczy i moralizuje młodą i starszą publiczność. Część 44 opowiada o tym jak ważna jest współpraca i dzielenie się. Trzymanie się kurczowo, że coś jest Moje czy Twoje, często prowadzi donikąd. Ich motto to : „Więc współpracuj. Dawaj z siebie. Tym co dobre podziel się. Wszelka pomoc i współpraca, to opłaca zawsze się.”
scenariusz i reżyseria – Wiktor Malinowski
scenografia – Wiktor Malinowski i Marek Dec
muzyka – Gwidon Modest Cybulski
kostiumy – Małgorzata Meller
występują – Marek Dec i Wiktor Malinowski

21 lipca 2024 r. (niedziela) | g. 16:00 | Bilet: 10,00 zł

Koncert muzyczny „Bilety do szczęścia” | Zespół ZaSkoczeni

ZaSkoczeni, czyli Justyna Siwołowska i Kamil Skoczek, to projekt muzyczny, który powstał zupełnie przypadkiem w warszawskich podziemiach, podczas śpiewanek w
październiku 2022 roku.
Zespół sięgnął do rodzinnej szuflady Justyny, po dotychczas nieznane światu utwory, które spędziły tam ostatnie 40 lat. Poruszają one serca, jednocześnie udowadniając, że zawarte w nich słowa i muzyka są ponadczasowe. Ich przesłanie pozostaje aktualne niezależnie od czasu i miejsca.
Przygotowują również własne interpretacje znanych utworów, które kształtowały nas muzycznie. Nowe aranżacje sprawiają nam dużo radości, którą chcemy z wami dzielić.
Mieli przyjemność zagrać podczas:
– Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „Spływarka”
– Festiwalu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie
– Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja wolności”

3 sierpnia 2024 r. (sobota) | g. 16:00 | Finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki | Wstęp wolny

Koncert Joanny Kondrat | Występ aktorki Ewy Telegi | Tort jubileuszowy | Poczęstunek

Ogólnopolski Konkurs Poetyckiego im. Michała Kajki, do którego zgłaszanych jest co roku ok. 200 zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in. Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz, Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Bartłomiej Siwiec, Krzysztof Korotkich. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in. Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska.

Joanna Kondrat: Autorka tekstów, wokalistka. Z wykształcenia – filolog angielski i dziennikarka. Laureatka Grand Prix oraz Nagrody Specjalnej na 49. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Autorka trzech autorskich płyt: „Niebieska Płyta” (2022), „Karma” (Polskie Radio, 2016) i „Samosie” (Universal Music, 2011). Wykonawczyni i producentka Niebieskich Koncertów – cyklu innowacyjnych, profilaktycznych wydarzeń muzyczno-filmowych, dedykowanych walce z przemocą. Współscenarzystka, producentka i reżyser „Niebieskiego Filmu”. Uhonorowana nagrodą specjalną za utwór „Karma” oraz Grand Prix za „Niebieski Film” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Prison Movie”. Inicjatorka akcji Niebieski Szalik – dziewiarki przeciwko przemocy, Niebieskie Ciasteczko, Niebieskie Kołysanki – cyklu koncertów dedykowanych zbiórce środków na rzecz remontu nowej siedziby pogotowia dla ofiar przemocy, serii wydarzeń: Niebieska Ściana, Niebieska Torba, Niebieska Płyta Przeciwko Wojnie. Producentka i wykonawczyni Niebieskiego Koncertu Przeciwko Wojnie w kwaterze głównej Adolfa Hitlera. Inicjatorka i organizatorka Kołysanek dla Ukrainy – cyklu koncertów w punktach recepcyjnych w Warszawie. Zdobywczyni nagrody specjalnej w organizowanym pod auspicjami Prezydenta RP, plebiscycie Anioł Roku 2015, za wysokie założenia artystyczne. Uhonorowana nagrodą Estrady Polskiej w Opolu za interpretację utworów Marka Grechuty. Współtwórczyni serii webinarów „W rodzicielskim kołowrotku emocji”, w ramach których, prowadziła wywiady ze specjalistami w zakresie psychologii dziecka, psychiatrii i neurologii dziecięcej. Zysk ze sprzedaży webinarów zasilił fundusz przeciwdziałania przemocy.
W latach 2010-2014 – wykonawczyni zainicjowanego pod dachem Filharmonii Łódzkiej, programu Chopin.Powroty. Wykonywała pieśni Fryderyka Chopina na głos i fortepian, w Polsce i za granicą. W latach 2004-2009, reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Spotkaniach Poetyckich.
Odebrała główne nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki studenckiej w Polsce, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Ewa Telega: Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu (1981) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985). W sezonie 1985/1986 była aktorką łódzkiego Teatru imienia Stefana Jaracza. Od 1986 roku – przez 27 lat – należała do zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od sezonu 2013/2014 jest aktorką Teatru Ateneum. W warszawskim Teatrze Dramatycznym oraz w Teatrze Telewizji wystąpiła w licznych spektaklach, będących adaptacjami dzieł m.in. Antona Czechowa, Nikołaja Gogola, Iwana Turgieniewa, czy Fiodora Dostojewskiego, dzięki czemu jest dziś przez wielu uważana za jedną ze specjalistek od ról w repertuarze opartym na XIX-wiecznej literaturze rosyjskiej. Szereg różnych typów kobiecych stworzyła w adaptacjach największych dzieł literatury rosyjskiej. W Teatrze Telewizji zagrała m.in. w Płatonowie i Wiśniowym sadzie (według Antona Czechowa), Wiosennych wodach (według Iwana Turginiewa), Polowaniu na kaczki (według Aleksandra Wampiłowa), Płaszczu (według Nikołaja Gogola), Dzieciach słońca (według Maksima Gorkiego), czy Sonacie petersburskiej (według Idioty Fiodora Dostojewskiego). Krytyka wysoko oceniła jej Annę Kareninę w Ostatnim dniu Anny Kareniny według powieści Lwa Tołstoja. Na deskach Teatru Dramatycznego wystąpiła m.in. w Rewizorze (jako Chorodniczyni), Obłomoffie (jako Pszenicyna), czy Scenach z życia letników (jako Warwara Michajłowna) na podstawie Letników Gorkiego.
W filmie zadebiutowała w 1983 w Kasztelance Marka Nowickiego. W latach 80. i w pierwszej połowie lat 90. grała role epizodyczne, m.in. w Lawie (1989) Tadeusza Konwickiego, Korczaku (1990) Andrzeja Wajdy, Wszystkim, co najważniejsze (1992) Roberta Glińskiego oraz Kolejności uczuć (1993) Radosława Piwowarskiego. Pewnym przełomem w jej filmowej karierze było spotkanie na planie z Andrzejem Domalikiem i Martą Meszaros, w których obrazach stworzyła swoje najbardziej znane i najwyżej ocenione kreacje. Domalik, z którym współpracowała już w teatrze i Teatrze Telewizji, obsadził ją w Nocnych ptakach (1992), ale to kolejna rola – w Łóżku Wierszynina (1997) – przyniosła jej wysokie oceny krytyków oraz nagrodę specjalną na Festiwalu Filmowym w Tarnowie. W roli Maszy wykorzystała swoje doświadczenia z licznych w jej karierze, cenionych ról w sztukach Antona Czechowa na scenie teatralnej i Teatru Telewizji. U Meszaros debiutowała niewielką rolą w międzynarodowej produkcji Siódmy pokój (1995). Za następną w Córach szczęścia (1999) otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na 24. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Później zagrała jeszcze u tej reżyser w Małej Vilmie (2000), w Niepochowanym (2002), opowieści o ostatnich latach życia Imre Nagya (w tej roli Jan Nowicki) i w Aurora Borealis (2017). Zagrała również dużą rolę u Volkera Schlöndorffa, w filmie Strajk.

10 sierpnia 2024 r. (sobota) | g. 17:00 | Bilet: 20,00 zł

Koncert zespołu Susz

Zespół Susz tworzą dojrzali ludzie, którzy mają świadomość tego, skąd pochodzą i komu zawdzięczają to, kim są. Każdy z nich ma bogate doświadczenie muzyczne i za sobą współtworzenie wielu zespołów muzycznych. Są różni, ale razem tworzą mieszankę, na którą składa się zainteresowanie muzyką ludową i śpiewem tradycyjnym, rockową, bluesową, poważną, alternatywną. To połączenie tych gatunków daje charakterystyczne brzmienie zespołu. O doborze tekstów decyduje wokalistka, twierdząc, że skoro śpiewa, to z jej duszą mają one rezonować. Dzieje się tak pod wpływem wierszy Bolesława Leśmiana, które mają w sobie ludowość i przepełnione są przyrodą. Taka jest też Suwalszczyzna i Sejneńszczyzna, z której pochodzą. Zespół tworzą:
Monika Rudowicz – śpiew
Jan Czerniecki – gitara
Jerzy Korzun – perkusja
Piotr Skowroński – akordeon
Józef Stankiewicz – kontrabas

Szczegóły na stronie www.michalkajka.pl i na Facebooku oraz na Instagramie Muzeum

ORGANIZATORZY

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Leśniczówka Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu

Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

PATRONI HONOROWI

Starostwo Powiatowe w Piszu

Urząd Miejski w Orzyszu

PATRONI MEDIALNI

Gazeta Olsztyńska

Gazeta Piska

Dwumiesięcznik literacki TOPOS

Radio Olsztyn

GłosMazur24

WSPÓŁFINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego

Dofinansowano ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego

Scroll to Top