Muzeum Michała Kajki

Gorzekały i Oszczywilki – wsie, które zniknęły. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Gorzekały i Oszczywilki – wsie przed wojną tętniące życiem, dziś przypominają o skomplikowanej historii Warmii i Mazur. W Muzeum Michała Kajki w Ogródku można oglądać wystawę „Zanikające i nieistniejące wsie gminy Orzysz: Gorzekały i Oszczywilki – kiedyś i teraz”. Powstała w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Poligon Kultury Gorzekały.

Zbliża się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Będzie to okazja do wielu podsumowań, wspomnień i przywoływania tragicznych wydarzeń lat 1939-1945. O trudnej historii opowiada wystawa, odsłonięta w Muzeum Michała Kajki. Od połowy czerwca wszyscy odwiedzający Muzeum w Ogródku mogą dowiedzieć się więcej o historii wsi Gorzekały i Oszczywilki.

Dwie niewielkie wsie w gminie Orzysz przez kilkaset lat złączone były wspólną historią. Obecnie jednej z nich od dawna nie ma, a drugą można uznać za wieś zanikającą, choć od jej założenia minęło już ponad 475 lat.

Czy tego chcemy czy nie, historia przychodzi do nas. Byli mieszkańcy tych miejsc powierzają nam swoje historie, historie swoich domów i swoich rodzin – podkreśla Milka Jung, z Fundacji Poligon Kultury Gorzekały – Znajomość przeszłości miejsc, w których mieszkamy, pozwala nie tylko lepiej rozumieć historię, ale też inaczej patrzeć na okolicę i z szacunkiem kształtować współczesny krajobraz kulturowy Mazur.

W Gorzekałach do roku 1938/39 znajdowało się 36 domów. Mieszkańców było wówczas 176 (liczonych razem z osadą nadleśnictwa Grądówka oraz osadami nad jeziorem Kępno), a powierzchnia pól wynosiła 270 hektarów. W roku 1934 liczba mieszkańców Oszczywilków (razem z dzisiejszym Bemowem Piskim) wynosiła 635 osób (80 budynków w samych Oszczywilkach), a powierzchnia wsi wraz w okolicznymi polami 518 hektarów (1930).

Dziś dla wielu na południe od drogi krajowej nr 16 ciągnie się tylko i wyłącznie niedostępna przestrzeń wojskowego poligonu. Jednak skrywa ona wiele tajemnic i historii, o których chcemy opowiadać turystom, ale również wszystkim, którzy w sąsiedztwie Gorzekał i Oszczywilków mieszkają – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku – Zapraszam serdecznie do końca wakacji, do odwiedzania Muzeum i poznania historii tych „wsi, których już nie ma”.

Wcześniej wystawa „Zanikające i nieistniejące wsie gminy Orzysz: Gorzekały i Oszczywilki – kiedyś i teraz” była prezentowana w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu, oraz w Sali Tradycji Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, a także  w wersji plenerowej w Gorzekałach.

Więcej informacji o wystawie na stronach Fundacji Poligon Kultury Gorzekały, gdzie znajduje się pełen katalog wystawy, również po angielsku i niemiecku, przygotowany z myślą o turystach  odwiedzających region:
http://www.ngomazury.pl/wystawa

Oraz na stronie Muzeum Michała Kajki w Ogródku: http://www.michalkajka.pl

Scroll to Top