W Szkole Podstawowej nr 218 w Warszawie odsłonięto kamień upamiętniający Michała Kajkę – ludowego twórcę z Ogródka. 22 października w trakcie obchodów Dnia Patrona, z udziałem władz samorządowych, duchowieństwa, społeczności lokalnej, uczniów i nauczycieli przypomniano życie i twórczość najbardziej znanego mazurskiego poety.
Wydarzenie obejmowało trzy ważne punkty: okolicznościową akademię, która odbyła się na sali gimnastycznej; odsłonięcie tablicy pamięci przed budynkiem szkoły; oraz koncert organowy „Pamięci Michała Kajki”, inaugurujący I Międzynarodowy Festiwal orgaNOWE Brzmienia, podczas którego wystąpił nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 218, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Dominik Pawlik.
W uroczystościach uczestniczyli: ks. bp Paweł Hause z Ewangelickiej Diecezji Mazurskiej, ks. Łukasz Stachelek z Parafii Ewangelickiej w Olsztynie, Michał Misztal z Muzeum Michała Kajki w Ogródku, delegacje szkół imienia Michała Kajki z Elbląga (SP 12) i Nidzicy (SP 2), władze samorządowe z Burmistrzem Dzielnicy Wawer Norbertem Szczepańskim na czele, Naczelnik Oświaty Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy – Renata Potrzebowska, ks. Proboszcz Marek Doszko z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin), delegacja ze szkoły w Kobyłce i wielu przyjaciół szkoły.
– To wielka radość, że w stolicy Polski podtrzymywana jest pamięć o mazurskim poecie z Ogródka, jak również o Mazurach i naszej wyjątkowej krainie. W Dzielnicy Wawer działa nie tylko szkoła imienia Michała Kajki. Jedna z najważniejszych ulic dzielnicy nosi imię ludowego poety – podkreśla Michał Misztal z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Uczestnicy uroczystego odsłonięcia tablicy, reprezentujący szkoły, instytucje, parafie i ośrodki kultury, podpisali symboliczną deklarację o wspólnym działaniu na rzecz rozpowszechniania wartości, które reprezentował Michał Kajka.