Ponad 600 woluminów dotyczących historii i kultury Mazur liczy nowo otwarta biblioteka mazurska. Czytelnia funkcjonować będzie w ramach Muzeum Michała Kajki, działającego w Ogródku koło Orzysza. Powstanie biblioteki to kolejny etap rozwoju muzeum, dedykowanego najbardziej znanemu mazurskiemu poecie.
Podczas uroczystości 19 maja, otwarto nową przestrzeń na kulturalnej mapie Mazur. Społeczność lokalna, turyści i wszyscy zainteresowani historią i kulturą regionu mogą korzystać z bogatego księgozbioru liczącego ponad 600 tomów, który będzie stale powiększany
Na przełomie wieków decyzję o stworzeniu czytelni ludowej podjął Michał Kajka. Dziś po ponad 100 latach wracamy do tej wspaniałej tradycji. Ponownie dom rodzinny mazurskiego poety staje się świątynią słowa i skarbnicą wiedzy o regionie – mówi Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. – Każdy szukający informacji o Mazurach może zawitać do Ogródka i tutaj z pewnością znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących go pytań.
Michał Kajka założył bibliotekę ludową w 1890 r. Działała ona w ramach Towarzystwa Czytelni Ludowych, które powstało w 1880 r. w regionach zamieszkiwanych przez ludność polskojęzyczną na terenie państwa niemieckiego. Dzięki aktywności działaczy mazurskich, w okresie międzywojennym na terenie Warmii i Mazur funkcjonowało prawie 70 czytelni. Mieszkańcy wsi i miasteczek mogli nie tylko wypożyczać książki, ale również uczestniczyć w pogadankach i prelekcjach.
Gromadzenie woluminów rozpoczęliśmy w 2015 r. W tym czasie zebraliśmy książki, które bezpośrednio dotyczą lokalnej społeczności, historii Mazur i dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny – podkreśla Sławomir Szymankiewicz z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Podczas uroczystości otwarcia biblioteki na ogródkowej scenie wystąpili aktorzy – Katarzyna i Cezary Żakowie. Publiczność mogła wysłuchać wierszy Michała Kajki w wyjątkowych interpretacjach, a to wszystko w niezwykłych okolicznościach przyrody – w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczo położonego Jezior Kraksztyn. W trakcie uroczystości zaprezentowano również książkę Zbigniewa Fałtynowicza na temat Muzeum pt. „Zitojta! | Witajcie!: Muzeum Michała Kajki w Ogródku Oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu”.
Dzisiejsze Muzeum Michała Kajki w Ogródku w niczym nie przypomina tego sprzed jeszcze kilku lat. Prace nad obecnym wizerunkiem rozpoczęły się w 2011 r. Wtedy gruntownemu remontowi poddany został budynek gospodarczy. W kolejnym etapie przebudowano budynek muzealny, powstały tu cztery sale wystawowe z ekspozycją w nowej odsłonie. W 2018 r. zagospodarowano teren rekreacyjny Muzeum: powstało nowe ogrodzenie, pojawiły się nasadzenia drzew i krzewów.