Muzeum Michała Kajki ponownie dostępne dla zwiedzających. Na wszystkich, którzy w najbliższych tygodniach odwiedzą muzeum w Ogródku czeka nowa wystawa prac malarskich Agnieszki Komor. Równocześnie wystartował projekt tworzenia w sąsiedztwie Muzeum – Sadu Poetów.
Przełom maja i czerwca to nie tylko otwarcie instytucji kultury dla zwiedzających, po czasie ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa. Muzeum Michała Kajki w Ogródku czas zamknięcia dla turystów wykorzystało na przygotowania do sezonu letniego i rozpoczęło realizację nowych inicjatyw.
Wystawa prac Agnieszki Komor
– Do niebieskiego nieba dodać trochę słońca, otrzymamy zieloną przyrodę – mówi Agnieszka Komor – jednak najpierw namalowałam obrazy, a potem doszłam do takiego wniosku.
Zieleni i odcieni błękitu tym razem jest najwięcej. To już trzecia wystawa malarstwa autorstwa Agnieszki Komor w Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
– Te obrazy mnie zatrzymały, największą moją uwagę przykuło jezioro, jest taki spokój, od razu chce się tam być i patrzeć, to mnie zahipnotyzowało. Mlecze i łąka to radość, dzieciństwo, beztroska. Obraz o emocjach jest bardzo ciekawy, nigdy się nie znudzi i za każdym razem zobaczy się w nim coś nowego – mówi Jagoda, jedna z pierwszych osób, która miała okazję zwiedzić wystawę.
– Cieszy mnie taki odbiór, bo chodzi o
to, aby zatrzymać się, spojrzeć na to, co jest tak oczywiste, na co często nie
zwracamy większej uwagi – stwierdza autorka. – Michał Kajka opisywał naturę, piękne
srebrzyste jeziora. Po części jego poezja zainspirowała mnie
do skupienia się na przyrodzie, jesteśmy jej fragmentem. Po części obecny czas,
w którym świat się zatrzymał.
Wystawa prezentuje siedem obrazów, autorka nie nadaje im tytułów, poza jednym. Jest to „Taniec emocji”, obraz uzupełnia krótkim wierszem, pod tym samym tytułem.
– Artystka uchwyciła w swych pracach wiosnę na Mazurach, jej soczyste zielenie poprzetykane kolorowymi kwiatami, oddała pędzlem niebo i wodę tak wyjątkowe o tej porze roku. W pracach można odnaleźć też pewne bardziej zmysłowe elementy nawiązujące do kobiecej sylwetki oraz subtelnie pokazanych emocji – ocenia Paulina Pawłowska, graficzka.
– Często emocje są naszym motorem do
działania. Aby nabrać dystansu, być może potrzebujemy kontemplacji z zielenią
nad spokojnymi wodami jeziora – podsumowuje autorka.
Powstaje Sad Poetów
W 2018 r. rozpoczęto tworzenie Ogrodu Mazurskiego. W pierwszym etapie został opracowany projekt nasadzeń roślinności w ramach tworzenia ogrodu, z roślinnością typową dla regionu i obszaru północno-wschodniej Polski. W kolejnym etapie przystąpiono do zakupu roślin i ich nasadzeń, jak również zaaranżowania przestrzeni ogrodu.
– Wizja rozwoju Muzeum M. Kajki w Ogródku zakłada tworzenie miejsca spotkań wokół słowa i kultury mazurskiej, której jednym z najważniejszych reprezentantów był Michał Kajka – poeta z Ogródka.– podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki – Dlatego oprócz aktywności edukacyjnych i społecznie angażujących, postanowiliśmy zadbać o krajobraz kulturowy naszego Muzeum i powrócić do tradycji przydomowych sadów.
Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją AgriNatura, w ramach działania „Pur Project – Sadzimy nowe sady dawnych odmian”. Jego celem jest ochrona i pomnażanie rolniczej bioróżnorodności, a w szczególności dawnych odmian drzew owocowych. Dzięki aktywności Fundacji w całej Polsce powstają tradycyjne sady, które pozwalają przetrwać dawnym odmianom drzew owocowych.
– Warto podkreślić, że badania wykonane przez SGGW wskazują, że jabłka starych odmian w porównaniu z nowymi odmianami, charakteryzują się wyższą zawartością związków biologicznie czynnych (m.in. witaminy C i polifenoli) oraz są cennym prozdrowotnym uzupełnienie codziennej diety. Warto też podkreślić, że tradycyjny sad jest niezwykłym ekosystemem, w którym panuje równowaga biologiczna, jest miejscem życia dla ptaków, drobnych ssaków i pożytecznych owadów. A wysokopienne drzewa są nie tylko ozdobą krajobrazu o każdej porze roku, ale pełnią wiele ważnych funkcji przyrodniczych m.in. chronią glebę przed erozją wietrzną i wodną. Tradycyjny sad to nasz podarunek dla przyszłych pokoleń, w podziękowaniu za podarunek, który otrzymaliśmy od naszych przodków – mówi Elżbieta Lenarczyk z Fundacji AgriNatura.