Muzeum Michała Kajki

Powstał wyjątkowy mural o Michale Kajce

80 lat temu zmarł jeden z najbardziej znanych mazurskich poetów – Michał Kajka. Z tej okazji na ścianie budynku, w którym znajduje się Biblioteka Mazurska w sąsiedztwie Muzeum M. Kajki, odsłonięto mural upamiętniający poetę z Ogródka.

Projekt zrealizował Piotr Topczyłko z Vinci Maluje. Jak podkreśla na swojej stronie internetowej: „Malowanie to sposób na życie”. Dzięki niemu zwiedził kawał świata i poznał wielu ciekawych ludzi z branży. Jego najbardziej egzotyczna wyprawa związana z malowaniem zaprowadziła go aż do Chin. Długość pomalowanych przez niego ścian zbliża się powoli do długości Wielkiego Muru Chińskiego!

Mural przedstawia Michała Kajkę, wędrującego przez mazurskie pola, który dźwiga narzędzia pracy ciesielskiej. Zmierza z pobliskiej wsi Klusy,  wracając do swojego rodzinnego domu w Ogródku. Idzie mazurską aleją, obrośniętą wiekowymi drzewami, które po dziś dzień zdobią szlak wiodący od Jeziora Lipińskiego ku wsi Ogródek. Uzupełnienie muralu stanowi fragment jednego z wierszy M. Kajki:

„Przyjemny wdzięku lata,
My tęsknim o twe bycie,
Coś przyszło z końcem świata,
Przyniosło nowe życie (…)”

Czym są murale? Nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznacza w skrócie dekoracyjne malarstwo ścienne. Rozpowszechniły się w Europie od czasu, gdy zyskały sławę monumentalne prace powstałe w Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej w latach 20. i 30. XX w

Projekt muralu M. Kajki stanowi jedną ze składowych realizacji wizji rozwoju Muzeum. Przestrzeń w sąsiedztwie domu rodzinnego poety ma stawać się miejscem spotkań wokół słowa i kultury mazurskiej, której jednym z najważniejszych reprezentantów był Michał Kajka – poeta z Ogródka. Planowane wydarzenia artystyczne i inicjatywy kulturalne w Muzeum opierają się na słowie, literaturze, koncentrują wokół kultury i tradycji mazurskiej oraz historii regionu.

Więcej o autorze muralu na stronie: https://vincimaluje.pl/vinci/

Scroll to Top