Muzeum Michała Kajki

Za nami Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

W minioną sobotę (6 sierpnia) w Muzeum Michała Kajki podsumowano tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego noszącego imię poety z Ogródka. Do domu jednego z najbardziej znanych mazurskich twórców przyjechali wyróżnieni twórcy oraz miłośnicy współczesnej liryki polskiej.

W tym roku wiersze laureatów i wyróżnionych zaprezentował aktor teatralny i filmowy – Krzysztof Stelmaszyk. W muzyczną podróż do świata muzyki, inspirowanej twórczością liryczną, zabrał publiczność zgromadzoną w Ogródku zespół Susz, pochodzący z pobliskiej Suwalszczyzny. W Muzeum M. Kajki wybrzmiały utwory czerpiące z poezji Bolesława Leśmiana, Mariny Cwietajewej czy Adama Mickiewicza. Nagrody laureatom wręczyli patroni honorowi wydarzenia: w imieniu Starosty Piskiego Andrzeja Nowickiego – Wicestarosta Piski, Waldemar Brenda; w imieniu Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego – Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu, oraz członkowie jury: Teresa Radziewicz i Bartłomiej Siwiec.

– Ranga naszego konkursu z każdym rokiem wzrasta. W środowisku literackim postrzegany jest jako jedno z ważniejszych wydarzeń na poetyckiej mapie Polski – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku. – Podczas uroczystej gali, która jak co roku odbyła się w Muzeum M. Kajki, laureatom wręczane są nagrody i prezentowane wyróżnione utwory. Mamy okazję spotkania z twórcami z najdalszych zakątków naszego kraju. To dla nich wyjątkowa okazja odwiedzin w domu Michała Kajki i bliższego poznania twórczości mazurskiego poety.

Prezentacja werdyktu jury

W 2022 r. w poetyckiej rywalizacji wzięło udział 232 autorów, którzy przesłali do oceny zestawy trzech niepublikowanych oraz nieocenianych w innych konkursach utworów. W tegorocznej edycji konkursu nadesłane utwory oceniało jury w składzie:

  • dr hab. Krzysztof Korotkich – literaturoznawca, Uniwersytet w Białymstoku,
  • Teresa Radziewicz – poetka, laureatka Nagrody K.I. Gałczyńskiego Orfeusz Mazurski,
  • Bartłomiej Siwiec – poeta, prozaik, krytyk literacki.

Po zapoznaniu się z zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło przyznać:

  • I nagrodę Ewelinie Kuśce z Jastrzębia-Zdroju, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Radiski”,
  • II nagrodę Zdzisławowi Drzewieckiemu z Białego Boru, za zestaw wierszy opatrzony godłem „krasnopióra”,
  • III nagrodę Beacie Kalińskiej z Cieszyna, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Chmura”.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić:

  • Ewę Frączek z Warszawy, za zestaw wierszy opatrzony godłem „na wszystko przyjdzie czas”,
  • Barbarę Wrońską z Kielc, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Wiciokrzew”,
  • Monikę Milczarek z Sieradza, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Mała Mi”,
  • Elizę Paś z Warszawy, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Gawron na Gigancie”.

To już 18 lat!

– Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku. – W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne od osiemnastu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki. Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn i portal GłosMazur24.pl.

Tegoroczna edycja wydarzenia dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, oraz realizowana z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Autorami zdjęć są Artur Kurzela i Krzysztof Roszko z Polany Kultury w Orzyszu.

Scroll to Top