Poznaliśmy laureatów jubileuszowego, XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. Konkurs, organizowany corocznie przez Muzeum Michała Kajki i Polanę Kultury w Orzyszu, ma na celu promocję polskiej poezji oraz upamiętnienie jednego z najbardziej znanych mazurskich twórców ludowych – Michała Kajki.
W tym roku jury w składzie:
- Jakub Pacześniak (przewodniczący) – poeta, tłumacz, krytyk literacki
- dr Kamil Pilichiewicz – literaturoznawca, krytyk literacki
- Igor Biełow – tłumacz literatury (prozy i poezji) polskiej
po przeanalizowaniu 196 zestawów nadesłanych prac, wyłoniło laureatów, którzy swoimi utworami wyróżnili się pod względem oryginalności, warsztatu literackiego oraz głębi przekazu.
Laureatami XX edycji konkursu zostali:
- Za zestaw wierszy opatrzony godłem „Poraza” – Paweł Zaremba z Torunia
- Za zestaw wierszy opatrzony godłem „Rycina” – Bogdan Nowicki ze Świętochłowic
- Za zestaw wierszy opatrzony godłem „malarz” – Katarzyna Sioćko z Piaseczna
Ponadto jury postanowiło wyróżnić następujących autorów (wyróżnieniami równorzędnymi):
- za zestaw wierszy opatrzony godłem „SMUGA” – Mirosław Kowalski z Mysłowic
- za zestaw wierszy opatrzony godłem „stądistamtąd” – Przemysław Jaźwiński z Warszawy
- za zestaw wierszy opatrzony godłem „DYBUK” – Luiza Wilczyńska z Łodzi
- za zestaw wierszy opatrzony godłem „PSI LOS” – Janusz Pyziński z Dębicy
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 3 sierpnia 2024 r. (sobota) w Ogródku, podczas gali odbywającej się w sąsiedztwie domu Michała Kajki. W trackie wydarzenia laureaci będą mieli okazję usłyszeć swoje utwory w interpretacjach aktorki teatralnej i filmowej – Ewy Telegi, spotkać się z członkami jury oraz innymi uczestnikami konkursu, a także wysłuchać koncertu Joanny Kondrat.
– Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się w przyszłym roku i do udziału w jubileuszowej Gali Konkursu Poetyckiego. Zachęcamy do wizyty w Ogródku i świętowania wspólnie w gościnnych progach domu Michała Kajki. Tegoroczna edycja konkursu potwierdza, że wpisaliśmy się na stałe w kalendarz kluczowych inicjatyw poetyckich, organizowanych w skali całego kraju – podkreśla Michał Misztal, kierownik Muzeum w Ogródku.
Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu od dwudziestu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki pod patronatem dwumiesięcznika literackiego Topos, Radia Olsztyn i Gazety Olsztyńskiej, portalu Głosy Warmii i Mazur oraz honorowym patronatem: Starosty Piskiego i Burmistrza Orzysza.
Tegoroczna edycja dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
W roku 2023 napłynęły 207 zestawów wierszy, nie tylko z Polski, ale również zza granicy. Podczas uroczystej Gali, która jak co roku odbywa się w Muzeum M. Kajki, laureatom wręczane są nagrody oraz ma miejsce prezentacja wyróżnionych utworów. W ten sposób poezja powraca do miejsca, gdzie przed laty tworzył najbardziej znany mazurski poeta – Michał Kajka.
W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Stanisław Stabro, Artur Nowaczewski, Teresa Tomsia. Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz, Robert Król, Marcin Cielecki, Izabela Kawczyńska.
Więcej informacji o konkursie na stronie.
ORGANIZATORZY
Muzeum Michała Kajki w Ogródku
Leśniczówka Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu
Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
Dwumiesięcznik literacki TOPOS
WSPÓŁFINANSOWANIE
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego
Dofinansowano ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego